اتاق خواب مینیمال

30 ایده برای طراحی اتاق خواب

همه ی ما از تأثیر یک خواب مناسب بر فعالیت مغز و سایر فعالیت های روزانه آگاهیم.کیفیت خواب ما نقش بسیاری بر انجام سایر فعالیت های روزانه ی ما دارد.بدون شک بخشی از کیفیت خواب به مکانی بستگی دارد که در آن به استراحت می پردازید.از این جهت طراحی و پرداختن به اصول چیدمان و طراحی دکوراسیون اتاق خواب به عنوان یکی از تأثیر گذار ترین بخش های خانه،اهمیت فراوانی دارد.

یک اتاق خواب مناسب باید به گونه ای طراحی شود که در آن،تمام خستگی های روزانه و دغدغه های فکری تان را به فراموشی بسپارید و با آرامش به خواب روید.در صورتی فضا می تواند این آرامش را به شما القا کند که اصول طراحی و چیدمان آن به درستی لحاظ شده باشد.

دکوراتور ها در طراحی فضای اتاق خواب از متریال و رنگ هایی با ویژگی های آرام و انرژی بخش بودن جهت ایجاد یک فضای آرام و سرزنده،بهره می گیرند.

استفاده از رنگ بنفش در طراحی یک محیط آرام

استفاده از رنگ های آرامش بخش در طراحی bedroom

در طراحی فضای اتاق خواب چه اصولی را رعایت کنیم؟

فضای اتاق خواب باید به گونه ای طراحی شود که تصویر و پیام بصری،احساس آرامش و امنیت را به فرد منتقل کند.منظور از پیام بصری مفهوم رنگ هایی است که در طراحی فضا به کار رفته اند.همانطور که می دانید روانشناسی رنگ ها پیام های متفاوتی را به ما منتقل می کند؛زیبایی بصری تنها محدود به تناسب رنگ های به کار رفته نمی شود،بلکه بخشی از این زیبایی به فیزیک و ابعاد سایر متریال به کار رفته در طراحی دکوراسیون،بستگی دارد. به عنوان مثال استفاده از وسایل دکوری خاص می‌تواند انتخاب جذابی باشد. برای اینکه با ایده‌های استفاده از وسایل دکوری آشنا شوید, توصیه میکنم مقاله معرفی 30وسیله دکوری جذاب را مطالعه نمایید.

 فاکتور رنگ:رنگ یکی از اساسی ترین فاکتور هایی است که در طراحی فضای یک اتاق خواب مناسب باید به آن پرداخت.رنگ فضا،از رنگ دیوارها گرفته تا سایر عناصر کوچک باید به گونه ای پرداخته شود که فضایی متعادل و آرام،مطابق با روحیات فرد خلق کند.به هماهنگی رنگ دیوارها،پرده ها و سایر عناصر به کار رفته توجه کنید.معولا دکوراتور ها در طراحی اتاق خواب،رنگ های سرد را پیشنهاد می دهند زیرا ویژگی بارز این رنگ ها،آرام بخش بودن آن ها است. نکته دیگری که شاید بی مناسبت نباشد که به آن اشاره کنیم این است که اگر به محصولات رزینی علاقه دارید و قصد دارید برای انتخاب میز آرایش از میز رزینی استفاده کنید, از انواع رزین با رنگ های سرد استفاده کنید. اگر به دسته بندی میز رزینی وب سایت زبتوک سر بزنید, انواع بسیار متنوعی از میز رزین را مشاهده خواهید کرد. انتخاب نهایی با شما است ولی پیشنهاد ما برا اتاق خواب, استفاده از رنگ رزین سرد است.

چگونه رنگ های به کار رفته در اتاق خواب را هماهنگ سازیم؟

هماهنگی رنگ های به کار رفته در طراحی اتاق خواب

  • رنگ روتختی و پرده ها:درصورتی که در اتاق تان پنجره وجود دارد،می توانید رنگ و جنس روتختی و پرده ها را به طور مشابه انتخاب کنید.چنانچه جنس روتختی خاص و متفاوت باشد و پیدا کردن پارچه ای مشابه با جنس آن سخت باشد،پرده ای انتخاب کنید که با نقش ها و طرح های به کار رفته در روتختی هماهنگ باشد.به طورکلی انتخاب جنس پارچه باید به گونه ای باشد که با فضا قابلیت انعطاف داشته باشد؛زیرا ممکن است بعضی مواقع بخواهید اتاق را روشن یا تاریک کنید.

هماهنگی رنگ رو تختی و پرده

رعایت سایر اصول در طراحی دکوراسیون یک اتاق خواب مناسب

ایده جهت طراحی یک اتاق خواب مناسب

  • رنگ روتختی و دیوارها:یکی از اصول طراحی یک اتاق خواب مناسب،ایجاد تفاوت بصری با ایجاد تضاد رنگی بین روتختی و دیوارها است.به طراحی های زیر نگاه کنید:

طراح با ایجاد تضاد رنگی بین روتختی و دیواری که پشت تخت خواب قرار گرفته است،موجب ایجاد تعادل بصری شده است؛همانطورکه در تصویر قابل مشاهده است،روتختی به رنگ روشن انتخاب شده است تا با رنگ دیوار مشکی در تعادل باشد.

تعادل بصری بین رنگ روتختی و دیوار

ایجاد تعادل بصری بین رنگ های به کار رفته در اتاق خواب

ایجاد تعادل بصری با دو رنگ متضاد سفید و مشکی

رعایت اصول و انتخاب رنگ های مناسب در طراحی اتاق خواب

طراحی دکوراسیون اتاق خواب

  • رنگ متریال اتاق خواب:در انتخاب رنگ تخت خواب،میز آرایش و کمد باید به هماهنگی با سایر متریال توجه کنید. در ابتدای این مقاله در مورد انتخاب میز رزین و رنگ مناسب رزین برای اتاق خواب صحبت کردیم. غالبا این وسایل به صورت کاملا هماهنگ طراحی می شوند و بهترین حالت،استفاده از ست کامل آن ها می باشد،اما برخی افراد سلیقه ی متفاوتی دارند؛به عنوان مثال اگر ترجیح می دهید که کمد لباسی تان با ست تخت و میز آرایشی تان متفاوت باشد،در انتخاب رنگ و جنس آن خیلی دقت کنید و مدلی را انتخاب کنید که با دیگر متریال هماهنگی داشته باشد.همچنین به رنگ پارکت ها یا سرامیک های کف اتاق،رنگ در و فرش و… توجه کنید و از رنگ هایی که با آن ها هماهنگ اند،در طراحی بخش های مختلف به طور زیرکانه ای استفاده کنید.

هماهنگی رنگ سایر متریال در طراحی یک اتاق خواب مناسب

ابعاد متریال:سایز متریال باید با میزان فضایی که در اختیار دارید،تناسب داشته باشد؛استفاده از وسایلی با سایز بزرگ در اتاق های کوچک حجم زیادی اشغال کرده و فضا را دلگیر می کند.برعکس اگر در فضایی بزرگ،از وسایلی با ابعاد کوچک استفاده کنید،حجم زیادی از فضا خالی می ماند.در هر صورت فضای اتاق را در نظر بگیرید و متناسب با آن به انتخاب وسایل بپردازید.

فرش:اولین نکته ای که در انتخاب فرش باید در نظر داشته باشید این است که می خواهید فرش را کجا پهن کنید؟زیر ،اطراف یا پایین تخت خواب؟در هر صورت فرش را طوری پهن کنید که وقتی از خواب برمی خزید پاهایتان گرمی فرش را احساس کند.نکته ای دیگر این است که بهتر است فرش را به دیوار نچسبانید و بین فرش و دیوار 20ـ10 سانتی متر فاصله باشد؛فرش را طوری پهن کنید که وسایل و مبلمانی که در اتاق وجود دارند یا کاملا روی فرش قرار بگیرند یا حداقل 10 سانتی متر با فرش فاصله داشته باشند.در مورد رنگ و طرح فرش به هماهنگی آن با وسایل،دکور،رنگ پرده ها و دیوار ها توجه کنید.فرش های ساده تر در مقایسه با فرش های شلوغ برای این انتخاب،گزینه های مناسب تری اند.

نورپردازی:در نهایت با ایجاد نورپردازی صحیح طراحی تان را تکمیل کنید.نورپردازی از ویژگی های بارز یک اتاق خواب مناسب به شمار می آید.نورپردازی مناسب می تواند فضا های کوچک را به طور چشمگیری وسیع تر جلوه بدهد.فرقی نمی کند که روشنایی اتاق از یک لوستر،آباژور،مهتابی یا تعدادی لامپ تأمین می شود،آنچه که اهمیت دارد استفاده از نور هایی ملایم است که در به خواب رفتن  و القای حس آرامش کمک کند و باعث آزار چشم ها نشود.نورهایی با رنگ های ملایم آبی،صورتی،یاسی و بنفش می توانند برای استفاده در این فضا بسیار مناسب باشند.علاوه براین وجود پنجره ای با ابعاد مناسب،می تواند موجب روشنایی و نورپردازی به فضا شود.

نورپردازی یک اتاق خواب مناسب

استفاده از رنگ های سرد و نورپردازی مناسب اتاق خواب

نکاتی پیرامون چیدمان وسایل اتاق خواب

  • تخت خواب باید طوری قرار بگیرد که پشت آن یک دیوار ساده قرار بگیرد(پنجره،شلف و…مناسب نیست).
  • تخت را طوری قرار دهید که از طرفین فاصله داشته باشد.
  • درصورتی که پنجره در اتاق وجود دارد،میز آرایش را در جایی قرار دهید که پشت به نور قرار نگیرد.
  • میز آرایش را طوری قرار دهید که از بیرون اتاق،انعکاس فضای اتاق قابل مشاهده نباشد.
  • و…

 

معرفی انواع سبک اتاق خواب

سبک کلاسیک:وقتی صحبت از دکوراسیونی با سبک کلاسیک به میان می آید،سبکی پراز نظم و تقارن با رنگ هایی تیره تداعی می شود.

طراحی دکوراسیون اتاق خواب به سبک کلاسیک

طراحی فضای خواب به سبک کلاسیک

سبک کلاسیک

سبک مدرن:سبک مدرن سبکی است پر از اشکال هندسی و حجم های خالص مانند مکعب.رنگ های غالب به کارگرفته در این سبک رنگ هایی خنثی اند و تنوع رنگی کمی در این سبک به چشم می خورد.دکوراسیون این سبک ساده و غیر متقارن اجرا می شود.

به کارگیری سبک مدرن در طراحی bedroom

به کارگیری سبک مدرن در طراحی bedroom

طراحی به سبک مدرن

اتاق خوابی با طراحی سبک مدرن

سبک مینیمال:مینیمال سبکی است که به سادگی مشهور است،استفاده از سایر لوازم در این سبک به حداقل رسیده است.به کارگیری رنگ های روشن به ویژه رنگ سفید،دیوار های ساده،پنجره های عریض،پرده های ساده و سفید و… از ویژگی های اتاق خوابی با سبک مینیمال به شمار می آید.

اتاق خواب مینیمال

طراحی به سبک مینیمال

Minimal bedroom

طراحی مینیمال

Minimal bedroom

سبک روستیک:این سبک از زندگی ساده و به دور از تجملات روستایی الهام گرفته می شود.عمده متریال این سبک چوب بوده و پالت رنگی گرم را دربر می گیرد.

طراحی اتاق خواب به سبک روستیک

ایده جهت طراحی اتاق خوابِ روستیک

طراحی فضای خواب به سبک روستیک

طراحی به سبک روستیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟