فوم مبل

شناخت انواع فوم مبل

حتما تاکنون بارها ظاهر مبلمانی که گود رفته اند را مشاهده کرده اید؛علت این امر از دست دادن خاصیت ارتجاعی و آسیب به فوم و یا اسفنج مبل است.و اما فوم مبل چیست؟

فوم مبل یکی از مهم ترین متریالی است که در ساخت مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد.همه ی ما وقتی روی مبلمان می نشینیم به راحتی استفاده از فوم را احساس می کنیم و یا در موارد مشابهی که از فوم استفاده می شود،مانند انواع تشک ها،کالای خواب،صندلی خودرو و…آن را مشاهده کرده ایم.

فوم مبل یکی از متریالی است که کیفیت آن،کارایی،راحتی و عمر مفید مبلمان را تعین می کند.اگر در ساخت مبلمان از فومی با کیفیت پایین و نامرغوب استفاده شود،در طول استفاده از مبلمان به راحتی بر اثر نشست و برخاست های مکرر،خاصیت ارتجاعی  خود را از دست می دهد و زیبایی و ظاهر مبل را از بین می برد.

فوم مبل

انواع فوم مبل

حتما هنگامی که قصد خرید مبلمان دارید،یا در مواقعی که مبلمانی با مشخصات محبوب تان را جهت ساخت،سفارش می دهید،نوع فوم به کار رفته یا انواع فوم مبل به شما معرفی می شود.امروزه فوم ها در انواع مختلفی با کیفیت و درجه استحکام متفاوتی تولید می شوند.برای آنکه با انواع فوم و ویژگی های مربوط به آن،آشنا شوید،نکات زیر را بخوانید:

در یک دسته بندی کلی فوم مبل به دو دسته تقسیم می شوند:فوم گرم و فوم سرد.علت این نامگذاری مربوط به فرآیند ساخت آن ها می باشد.فوم گرم در درجه حرارت بالا تولید می شود درحالی که فوم سرد در درجه حرارت پایین یا تحت تأثیر حرارت غیر مستقیم ساخته می شود.همین فرآیند ساخت متفاوت باعث می شود که این دو نوع فوم،ویژگی های متفاوتی داشته باشند.

فوم گرم:ویژگی بارز این نوع فوم ها،متراکم بودن آن ها است و همین ویژگی باعث شده که بسیار مقاوم باشد و خاصیت ارتجاعی بالایی داشته باشد.اما این فوم به مرور زمان در طول استفاده،از حالت سفت بودن اولیه شان نرم تر می شوند،و خاصیت ارتجاعی شان کمتر می شود.

فوم گرم

فوم سرد:معمولا از نوع فوم گرم کارامد تر اند.خاصیت ارتجاعی فوم سرد از فوم گرم بیشتر است(این علت به نحوه فرایند تولید فوم سرد باز می گردد؛زیرا در دمای کمتر مولکول ها فرصت بیشتری برای قرارگیری و آرایش منظم تر دارند).همچنین در مقایسه با فوم گرم،از نرمی بیشتری برخوردار اند.طول عمر فوم سرد از فوم گرم بیشتر است.

تااینجا در یک دسته بندی کلی باانواع فوم آشنا شدیم.در دسته بندی دیگر با انواع دیگری از فوم مبل که در قسمت های مختلفی از مبل مورد استفاده قرار می گیرد و برخی از ویژگی هایشان آشنا می شوید:

 • لایه ای
 • چسبی
 • فنری
 • پنبه ای
 • نمدی
 • لایکو
 • پلی استر
 • فوم ویژه
 • فوم سلول باز
 • فوم سلول بسته
 • و…

فوم پنبه ای:این نوع فوم تنها از پنبه ی خالص تهیه می شود که به صورت لایه ای روی هم قرار می گیرند و فشرده می شوند.البته در بعضی موارد هم از ترکیب پنبه و کتان استفاده می شود تا کارایی آن افزایش یابد.

فوم نمدی:معمولا برای تولید این نوع فوم از ترکیب پنبه،پلی استر،پشم و…استفاده می شود.فوم نمدی جهت استفاده در کوسن مبل مناسب تر است.

فوم سلول باز:علت نامگذاری این نوع فوم به دلیل حفره هایی است در سطح فوم قابل مشاهده است؛وجود این حفره ها باعث می شود گردش جریان هوا به خوبی در فوم صورت بگیرد.این فوم در صورت تماس با آب و مایعات سریع خشک می شود.

فوم سلول بسته:این فوم یک گزینه ی عالی جهت انتخاب به شمار می آید؛زیرا رطوبت را جذب نمی کند و آب و سایر مایعات به داخل آن نفوذ نخواهد کرد.همین ویژگی باعث شده که این فوم در مقایسه با دیگر فوم ها از قیمت بیشتری برخوردار باشد.

فوم ویژه:این فوم،ترکیبی از ویژگی ها ی فوم سرد و فوم گرم است و حالتی بین فوم سرد و گرم دارد.فوم ویژه برای استفاده در مبلمان راحتی و استیل مناسب است.

فوم لایکو:فوم لایکو از ترکیب پلی استر و پنبه ساخته می شود و برای استفاده در دسته ها، تکیه گاه و کف مبل مناسب است.

فوم مبل با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟

یک فوم مبل با کیفیت از انعطاف پذیری و دوام بالایی برخوردار است و درطول استفاده ظاهر و خاصیت ارتجاعی خود را از دست نمی دهد.شاخصه ی انعطاف پذیری بالا(HR)عاملی است که نقش تعین کننده ای در عمر مفید مبلمان دارد.هرچه انعطاف پذیری فوم بالاتر باشد،دوام بیشتری داشته و در نتیجه به مرور زمان حالت ارتجاعی و ظاهر خود را از دست نمی دهد.هنگام خرید حتما این شاخصه را در نظر بگیرید و توجه داشته باشید اگرچه هزینه ی بالاتری صرف  خرید آن می کنید،اما درعوض کیفیت و کارایی آن سبب می شود که از هزینه ی دوباره و یا تعویض فوم مبلمان بی نیاز شوید.همچنین ویژگی هایی مانند درجه استحکام بالا،ضدآب بودن،ضد آلرژی و عدم حساسیت زایی و…از ویژگی های یک فوم مبل مناسب به شمار می آیند.

نکاتی که هنگام خرید مبل باید به آن توجه کنید

برای آنکه یک خرید ایده آل داشته باشید باید همه ی ویژگی های یک مبلمان مناسب را در نظر بگیرید.در هنگام خرید از فروشنده درباره ی سایر متریال به کار رفته از قبیل نوع پارچه مبلی،فوم مبل،جنس چوب مبل،وزن و…سؤال کنید،زیرا این حق شماست در قبال هزینه ای که می پردازید،مبلمانی انتخاب کنید که از بابت کیفیت و کارایی آن،آسوده خاطر باشید.نکات زیر می توانند جهت انتخاب مبلمان مناسب راهنمای شما باشند:

رنگ مبل:سلیقه ی شما و هماهنگی با دکوراسیون در انتخاب رنگ مبلمان تأثیر گذار است.می توانید از رنگ سایر متریال به کار رفته در دکوراسیون مانند پرده ها و فرش ها برای هماهنگ کردن رنگ مبلمان کمک بگیرید.

مبل

جنس مبل:انتخاب مبلمان چوبی و فلزی کاملا به سلیقه ی شما و همچنین به سبک دکوراسیون تان بستگی دارد.مبلمان با بدنه ی چوبی علاوه بر زیبایی مقاومت بیشتری دارند.مبلمان فلزی برای دکوراسیونی با سبک مدرن انتخاب مناسب تری می باشند.

جنس پارچه رومبلی:انتخاب پارچه رومبلی مناسب معیار های خاص خودش را دارد.با توجه به طیف تنوعی پارچه رومبلی های موجود در بازار،با در نظر گرفتن نوع مبلمان تان به انتخاب پارچه مناسب بپردازید.به عنوان مثال پارچه ی مناسب مبل راحتی با پارچه ی مناسب مبل پذیرایی هم از نظر جنس و هم از نظر رنگ تفاوت هایی دارد.پارچه مناسب مبلمان راحتی پارچه ای است که علاوه بر زیبایی مقاومت و تراکم بالایی دارد تا به دلیل استفاده ی بیشتر در مقایسه با مبلمان پذیرایی،فرسوده و ساییده نشود.

مبل راحتی

راحتی مبلمان:هنگام خرید حتما میزان راحتی مبلمان را تست کنید.تکیه گاه و دسته های مبل را چک کنید.یک مبل مناسب باید با سایز بدن تان متناسب باشد و پاهایتان به راحتی روی زمین قرار بگیرد.شکل دسته ها را در نظر بگیرید؛اینکه چه نوع دسته ای می پسندید،دسته هایی که پهن تر اند یا دسته هایی که باریک اند؟گاهی مواقع بعضی افراد از دسته های مبل برای قرار دادن لیوان چای یا ظرف پذیرایی خود و… استفاده می کنند،دراین مواقع دسته های پهن تر مناسب ترند و جهت  استفاده ،فضای کافی تری دارند.

کارایی مبلمان:فضایی که قصد دارید برای آن مبلمان تهیه کنید را در نظر بگیرید و متناسب با آن به انتخاب بپردازید.به عنوان مثال اگر میخواهید برای نشیمن یا تی وی روم خود مبل تهیه کنید مبلمان ال مناسب ترین گزینه برای شما به حساب می آیند.چنانچه قصد دارید برای سالن پذیرایی خود مبلمان تهیه کنید،ست های چند نفره و مبلمانی که تزئینات زیبا و ظاهر مجلل تری دارند مناسب تر اند.

و…

مدل مبل راحتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟